HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Ubos

 UBOS - Spondias mombin
Vyslovuje se: Ubos

Ubos je strom z nížinných oblastí Amazonie, dorůstající až 20 metrů výšky. Jeho hustě rostoucí elipsovité listy dosahují délky 45 cm. Kůra Ubosu s četnými prasklinami a výstupky připomínajícími trny vylučuje po naříznutí průhlednou živici. Kvete bíle, obsypán četnými voňavými květy. Zralé plody připomínající zlaté švestky, kyselé chuti, mají bohatý obsah železa a vitamínů A a C. S ohledem na jejich obsah železa jsou doporučovány při anemii, ale hodně vysoká dávka může vést k nevolnostem až zvracení. V Peru se ve fytoterapii využívají všechny části Ubosu: listy, plody i kůra. Vzhledem k rychlému růstu je strom s oblibou využíván v obydlených částech k vytváření živých plotů, které dávají stín a živou, přírodní lékárnu.

Ubos obsahuje především steroidy, katechiny, antranoly, fenoly, kyanidinové heterozidy, flavanoly a flavanony, chinony, leukoantokyanidin, saponiny a taniny.

Díky obsahovým látkám působí kůra Ubosu proti bolesti, křečím, zánětům, má vlastnosti protizánětlivé, hojivé, protiplísňové, antibakteriální, antimykotické, antiseptické, hemostatické, antioxidační. Jako antioxidant odstraňuje z organizmu volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí a degeneraci buněk a tím pomáhá předcházet mnoha závažným chorobám, včetně nádorů.
Ubos posiluje imunitu, podporuje metabolizmus, pomáhá i při kožních chorobách. Zastavuje krvácení a podporuje léčbu infekcí a zánětů dýchacích cest a pohlavních orgánů.
Díky působení proti křečím se používá i v případě astma.
Probíhající výzkumy využití účinků při onkologických onemocněních přináší slibné výsledky a jsou předpoklady, že tato vlastnost bude prokázána.
 
TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ PERUÁNSKÉ  MEDICÍNĚ PŘI:

► onemocněních trávicího traktu – vředovém onemocnění žaludku, střev, dvanáctníku (dvanácterníku)
zánětech sliznic
průjmech
zánětech močového měchýře
kožních chorobách, zánětech, praskající pokožce, plísních
 oparech
poraněních a úrazech
krvácení
hemeroidech
revmatických chorobách
 pohlavních chorobách
leischmanióze
mykózách
zánětech pohlavních orgánů
poševních infekcích
menstruačních bolestech a zvýšeném krvácení
tuberkulóze
 zánětech hrtanu a hltanu
revmatických chorobách
 podpůrně při nádorových onemocněních 

 
PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:


Nejčastěji 1-2 lžíce kůry Ubosu zalít cca 700-800 ml studené vody, přivést k varu a na mírném ohni 20 minut povařit. Odcedit. Pít 3x denně 1 sklenku.
Není určeno ženám plánujícím otěhotnění a těhotným.