HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Juan de Alonso

Xantium spinosum

  
 


Vyslovuje se : Chuan de alonzo

Rostlina teplých oblastí Jižní Ameriky, v Peru roste ve výškách 2000 až 3500 m. n.m. Je jednoletá, dorůstá výšky 30 cm. Značně rozvětvená lodyha má ostré žluté trny. Horní část listu je tmavozelená, spodní je bělavě-šedá a je pokryta chmýřím, s lalůčkem po obou stranách. Květy jsou žlutohnědé, plody podlouhlé. Ve fytoterapii se používají lodyhy a listy.

Odvary obsahují alkaloidy (blíže neurčené), steroly, triterpeny, flavonoidy - pendelin, jacein, centaurin, xantoestrumarin, quercetin, paluletin, seskviterpenické laktony - xanthatin, xanthinin, stizalicin, solstialin, katechiny, saponiny a mají účinky antibakteriální, antiseptické, spasmolytické a cytostatické.

 

 
 

   

Odvary z Juan de Alonsa vykazují antiseptické, resp. antibakteriální účinky v případech některých kmenů Staphyllococcus aureus, S. aeruginosa, Salmonella typhimurium, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli. 
Odvary z Juan de Alonsa jsou doporučovány při léčbě novotvarů, chronických onemocněních jater a žaludku, zánětlivých onemocněních prostaty, sleziny, ledvin, při infekcích močového měchýře a močových cest (akutních i chronických), retenci (zadržování) moči, při zánětlivém onemocnění vaječníků, při chronických revmatických chorobách a dně, při kapavce, proti kašli, křečím, ke snížení horečky a utišení bolesti. Jsou součástí očistných kúr.
 
TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ  PERUÁNSKÉ MEDICÍNĚ PŘI:

 ► chronických onemocněních jater a žaludku 
 ►
zánětech sleziny, prostaty, ledvin, vaječníků  
 ►
infekcích močového měchýře a močových cest  
 ►
zadržování moči  
 ►
dně  
 ►
revmatických onemocněních  
 ►
k utišení bolesti, snížení horečky  
 ►
proti kašli a křečím  
 ►
léčbě novotvarů  
 ► 
neplodnosti – pomocně 

 
PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:

1-3 g (1 lžíce = cca 3 g) byliny zatít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Po 2 měsících užívání udělat přestávku 2 měsíce. Ženám při léčbě neplodnosti doporučujeme mimo pítí Juan de Alonsa i Maku .

JAKO ZAJÍMAVOST:

odvary z Juan de Alonsa se doporučují v Peru také jako prostředek pomáhající při odvykání závislosti na tabáku (a údajně i jiných prostředcích toxikomanie). Bylina slouží také jako žluté barvivo.