HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Chanca Piedra

Používa se při zdravotních problémech:


Močové cesty  /  Prostata  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Záněty střev (crohn)  /  Játra  /  Dna  /  Infekce  /  Kameny ledvinové a žlučové  /  Koliky  /  Ledviny
CHANCA PIEDRA - Phyllanthus niruri
Vyslovuje se : čanka piedra


Roste divoce, v tropickém pásmu Peru. Je to nevelká rostlina dorůstající 30-60 cm. Listy má elipsovitého tvaru, protilehle uložené, květy malé, bílé nebo žluté. Plody jsou kulaté, částečně zploštělé, složené ze tří částí ve kterých jsou semena. Jako léčivá se využívá její nadzemní část. Svou popularitu získala především díky schopnostem odstranit z organismu močové a žlučové kamínky za což si vysloužila název „STONEBREAKER“. Spasmolytické vlastnosti alkaloidů obsažených v Chance Piedra mají vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest a pomáhají tak při vypuzení kamínků z organizmu. Výsledky klinických testů potvrzují nejen tuto vlastnost, ale i účinnost byliny při preventivní ochraně před další tvorbou kamenů.

 
Odvary z Chancy Piedra regulují vylučování kyseliny močové. Působí jako diuretikum, stimulují tvorbu žluči a tím zlepšují trávení.
Bylo klinicky potvrzeno, že jako antibakteriální prostředek působí Chanca Piedra na Staphylococcus Aureus i Pasteurella pestis. Extrakt z této byliny má rovněž účinky antivirové – proti virovému zánětu jater typu B. Mimo to má tato rostlina vlastnosti antispasmatické, myorelaxační, protizánětlivé, antivirové, analgetické, spasmolytické, močopudné, hepatoprotektivní očistné, tonizující, působící proti cizopasníkům. Je používána rovněž v dermatologii.

Důležité obsahové látky: alkaloidy - entnorsekurin, fylokrizin, norsekurin, steroly - beta-sitosterol, 24-izopropylcholesterol, lignany - phyllantin, phyllinirurin, phylltetralin, hypophyllantin, lintetralin, niranthin, nirfilin, nirtetralin, nirurin, terpeny - cymen, limonen, lupeol, flavonoidy - astragalin, niruretin, kvercetin, kvercitrin, rutin, třísloviny, saponiny, vitamin C.

 
TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ MEDICÍNĚ  PERU PŘI:
 ►zánětech ledvin a močových cest, žlučníku
 ►ledvinových a žlučových kamíncích
 
virovém zánětu jater (žloutence)
 
infekčním onemocnění trávicího traktu
 
střevních infekcích
 
bolestech žaludku
 
kolikách
 
nadýmání
 
průjmech
 
zácpě
 
zánětu konečníku
 
tenesmu
 
onemocnění prostaty
 
bolestech kloubů
 
horečce
 
virové infekci pohlavních orgánů
 
astma, bronchitidě
 
chřipce
 
nachlazení
 
podpůrně při cukrovce
 
stimuluje tvorbu žluče
 
působí proti střevním parazitům a zlepšuje trávení
 
očistě organismu a podpoře léčby nádorových onemocnění


PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:

Nejčastěji 1-2 lžíce byliny zalít cca 700 ml studené vody a od bodu varu vařit na mírném ohni 5-10 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Při kolikách pít teplé.
Při kúře k odstranění kamenů je doporučeno používat Chanca Piedra s Colou de Caballo, společně vařené. Doba trvání takové kúry je individuální, od jednoho do tří měsíců.
JAKO ZAJÍMAVOST:

Indiáni používají šťávu z Chancy Piedra k urychlení zacelení ran na pokožce. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky, aby zvýšily tvorbu mateřského mléka.

ZDROJ:
 
 Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
 Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Užitkové rostliny tropů a subtropů, VALÍČEK P. a kol., Academia, Praha, ČR, 2002, ISBN 80-200-0939-6

Používa se při zdravotních problémech:


Močové cesty  /  Prostata  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Záněty střev (crohn)  /  Játra  /  Dna  /  Infekce  /  Kameny ledvinové a žlučové  /  Koliky  /  Ledviny