HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Chuchuhuasi

Používa se při zdravotních problémech:


Mozek, podpora, prokrvení  /  Osteoporoza  /  Paraziti  /  Plísně, Houby  /  Srdce  /  Kožní problémy  /  Dýchací cesty  /  Impotence/Libido  /  Imunita  /  Infekce  /  Krevní oběh
CHUCHUHUASI - Maytenus laevis

Vyslovuje se: čučuasi

Chuchuhuasi je divoce rostoucí nebo i pěstovaný strom dorůstající až do výšky 30 metrů, který roste v tropickém pásmu Amazonie. Kmen je pokryt silnou hladkou kůrou. Kožnaté, lesklé listy dorůstají délky 10 - 20 cm. Kvete drobnými květy, které mají barvu bílou až zelenkavou. Plody vejcovitého tvaru obsahují podlouhlá semena. Strom má mimořádně tvrdé dřevo. Ve fytoterapii se využívá kůra a kořen.

Odvar z kůry má vlastnosti tonizující, protizánětlivé, protinádorové, analgetické, imunostimulační. Posiluje imunitu organizmu a činnost nervové soustavy. Obsahuje substance, které pomáhají při tlumení bolesti. Je nápomocné při nádorových onemocněních, zvláště pokožky, (zevně se odvary používají k potírání nádorů pokožky). Působí proti bolesti a jsou používány při zánětech ledvin, revmatizmu, artritidě a svalových bolestech. Mimo to při bronchitidě, chřipce, průjmech a cizopasnících. Užívají se jako pomocné při kardiovaskulárních chorobách a onemocněních jater. Chuchuhuasi posiluje mozkovou činnost, užívá se při Parkinsonově chorobě i při roztroušené skleróze.

Důležité obsahové látky: alkaloidy - spermidinové, sesquiterpenové, organické kyseliny, saponiny, chinony, triterpeny, katechiny, isoflavonoid - evoniatin. Mezi aktivními substancemi se nachází i proteokináza C. Má afrodiziakální vlastnosti (zvyšuje hladinu adrenalinu)

 

 

TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ PERUÁNSKÉ MEDICÍNĚ PŘI:

► artrózách
► revmatizmu
► kloubních onemocněních  
► bolestech zad 
► bolestech svalů a kostí 
► chřipkových onemocněních
► astma, bronchitidě
► oběhových chorobách
jaterních onemocněních
zánětech ledvin
průjmech a střevních parazitech
menstruačních potížích
očistě organismu  
pro posílení imunitního systému a nervové soustavy
jako součást proti nádorových kúr
jako afrodiziakum
jako pomocné při Parkinsonově chorobě a roztroušené skleróze
► únavovém syndromu
► rekonvalescenci po mozkových příhodách  


PŘÍPRAVA A POUŽITÍ:

nejčastěji 1–2 lžičky kůry zalít cca 700-800 ml studené vody (mnoho vody se varem vypaří) a od bodu varu vařit na mírném ohni 20 minut. Odcedit. Pít vlahé 3x denně, 1 hodinu před a nebo po jídle.
 
JAKO ZAJÍMAVOST:

Obyvatelé Amazonie považují Chuchuhuasi za pochutinu. Výluh v rumu zvaný populárně "Jungle drink" je oblíbeným nápojem, podávaným i turistům. Alkoholový macerát chuchuhuasi užívají k detoxikaci.
Z kůry Chuchuhuasi je možno vyrobit likér. Může se použít samotné Chuchuhuasi, směs s Vilcacorou nebo Tahuari. Po zalití alkoholem ponechte stát minimálně 3 týdny.
Ženy si v období kojení potírají odvarem popraskané prsní bradavky.
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,  
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975

 

Používa se při zdravotních problémech:


Mozek, podpora, prokrvení  /  Osteoporoza  /  Paraziti  /  Plísně, Houby  /  Srdce  /  Kožní problémy  /  Dýchací cesty  /  Impotence/Libido  /  Imunita  /  Infekce  /  Krevní oběh