HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Canchalagua

Používa se při zdravotních problémech:


Močové cesty  /  Očištění  /  Paraziti  /  Plísně, Houby  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Játra  /  Kožní problémy  /  Gynekologické problémy  /  Alergie  /  Kašel  /  Ledviny
                                                 

 CANCHALAGUA   - Schkuhria pinnata (Lam.)  


Canchalagua si pro svůj růst oblíbila andská údolí Peru, která hojne porůstá. Je to nenápadná jednoletá bylina dorůstající maximální výšky 70 cm. Charakterizují ji tenké, vzpřímené stonky, vypadající jako suché, a drobné slabě viditelné žluté květy. Její účinky jsou místním obyvatelům známy již po mnoho generací a proto je čerstvá i sušená bylina hojně využívána v lidové medicíně. Její vlastnosti antibakteriální, antimikrobiální, antimykotické, protizánětlivé, antimalarické, depurativní (prostředek čistící krev), hepatoprotektivní, lipoprotektivní, emenagogní (podporující menstruaci – pomáhající regulovat opožděnou, vzniklou nedostatečnou funkcí vaječníků), hojivé a působící proti malárii tuto rostlinu předurčují k širokému využití. Vzhledem k tomu, že toxiny které cirkulují v krvi mají často souvislost s různými kožnímy problémy (akné, dermatitidy, ekzémy a skvrny na pokožce), je Canchalagua vysoce ceněna a užívaná vnitřně i zevně k řešení těchto problémů.Tradiční lidová medicína v Peru používá Canchalagua k:  

očistě krve,
redukci akné,
redukci skvrn na pokožce, ekzémů a jiných kožních projevů,
podpoře trávení, zmírnění nevolností,
regulaci menstruace,
léčbě zánětů.
Jako diuretikum, zvyšující vylučování moči.
Při jaterních a žlučníkových obtížích,
bakteriálních problémech močových cest.
Další použití je k hojení ran,
eliminaci plísní a kvasinek,
proti malárii.


Způsob použití a příprava odvaru: 
 
5 -3 g byliny zalít cca 700 ml studené vody a od chvíle dosažení varu vařit na malém ohni 5 minut. Odcedit. Pít 3x denně sklenku odvaru. Pro zevní použití na omývání skvrn nebo kožních vyrážek použít menší množství vody.
Vedlejší účinky:
Kontraindikace a lékové interakce nejsou známy.          

Možnost fotodynamického a alergického projevu u zvláště citlivých jedinců.

 

Zajimavost:
v některých oblastech Jižní a Latinské Ameriky se Canchalagua suší, rozmělní na prášek, a používá se v domě na odpuzování nebo likvidaci blech a vší. 
 
  
  

 

Používa se při zdravotních problémech:


Močové cesty  /  Očištění  /  Paraziti  /  Plísně, Houby  /  Trávení, žaludek, střeva  /  Játra  /  Kožní problémy  /  Gynekologické problémy  /  Alergie  /  Kašel  /  Ledviny