HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
Caigua

Používa se při zdravotních problémech:


Cukrovka  /  Cholesterol  /  Krevní oběh  /  Nadváha  /  Trávení, žaludek, střeva  /  BEZLEPKOVÁ DIETA

Cyclanthera pedata L. Schard
DALŠÍ Z OBDIVUHODNÝCH DARŮ PERUÁNSKÉ PŘÍRODY – FUNKČNÍ POTRAVINA, SILNÝ, PŘIROZENÝ SPALOVAČ TUKŮ – CESTA KE ŠTÍHLÉ POSTAVĚ A NORMÁLNÍ HLADINĚ CHOLESTEROLU


 
Caigua nebo Caigui je prastarou peruánskou rostlinou, rostoucí v teplém a vlhkém klimatu, známou již v kultuře Mocha. Její domorodé názvy jsou: caygua, caihua, cayhua, achojcha, quishiu, a v jazyku Quechua - achocha nebo achoccha.

Tato silně rozvětvená popínavá rostlina s elipsovitými listy dorůstá délky až 5 metrů. V nevelkých, nažloutlých květech ve tvaru kalicha, se tvoří lehce zploštělé plody, připomínající okurky se zaostřeným koncem. Plody dosahují délky až 20 cm, barvu mají tmavě zelenou až téměř bílou a nerovnoměrný povrch mají pokryt jemnými trny.

Dozrálé plody jsou bohaté na minerální látky, pektiny, vlákninu, bílkoviny, uhlovodany a tukové složky. Obsahují také kyselinu galakturonovou, dihydroxitriptamin, pryskyřici, minerální látky (fosfor), vitamíny – hlavně B a C, lipoproteiny a steroidní látky: β-sitosterol a jeho 3-β-D-glukosid.

V Peru je Caigua všeobecně uznávána jako potravina s nízkými kalorickými, ale vysokými zdravotními hodnotami.
Popularitu si získala především jako „specialista” na cholesterol, protože bioaktivní substance, které se v ní nachází, mají pozitivní vliv na metabolismus tuků.
Snižují hladinu „zlého” cholesterolu LDL, odpovědného za sklerotické změny cév, a současně zvyšují hladinu „dobrého” cholesterolu HDL.
Díky těmto vlastnostem je Caigua využívána k prevenci arteriosklerózy, neboť čistí cévy a tepny od usazenin a tím pomáhá předejít srdečním a oběhovým chorobám. Mimo to podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a cukrovky.

 
 
Všechny části Caiguy jsou zdravé. Mletá semena, užívaná na lačno, pomáhají k odstranění cizopasníků, odvar z nich je užíván ke snížení krevního tlaku. Syrová šťáva se užívá při zánětech uší jako vnější obklad. Také plody a listy působí protizánětlivě a po rozdrcení se používají jako obklady na znečištěnou nebo infikovanou pokožku. Syrové nebo vařené plody pomáhají při cukrovce a oběhových potížích. Působí také proti bolesti, a protizánětlivě v případech onemocnění dýchacích cest a také při kloubních onemocněních. Mladé listy a větvičky mohou sloužit jako hodnotná zelenina a kořeny se používají k čištění zubů.

Caigua se používá jak syrová, tak i vařená. Plody, očištěné od semen, se plní masem, rybami nebo sýrem a zapékají. Je možno je i nakládat jako okurky anebo užívat ve formě prášku.

Složky obsažené v Caiguy jsou dokonalým regulátorem metabolismu sacharidů a tuků. Významnou mírou snižují jejich hladinu díky donucení organismu ke spalování rezerv. Pomáhají tak k účinnému snižování hmotnosti u osob s nadváhou, bez narušení rovnováhy.
Příznivý zdravotní účinek této rostliny byl analyzován a potvrzen množstvím výzkumů a testů. Byly provedeny hlavně v Peru, domovině Caiguy a díky nim tato rostlina získává stále větší uznání jako funkční potravina.
Například jeden z výzkumů, provedený a zadokumentovaný v roce 1995 Gustavo F. Gonzalesem a kol. na Universidad Peruana Cayetano Heredia, (UPCH) v Limě vykázal, že po 12 týdnech podávání šesti kapslí (po 200 mg) denně došlo ke
snížení hladiny LDL cholesterolu o 23%
a zvýšení hladiny HDL cholesterolu o 42%.

 
VÝSLEDKY VÝZKUMŮ TAKÉ UKAZUJÍ, ŽE:
 • dávka 1-2 g denně zpráškované Caigua snižuje hladinu cholesterolu
 • čistí stěny tepen a žil od usazenin cholesterolu
 • pomáhá při chorobách oběhu krve
 • pomáhá předejít arterioskleróze, srdečním onemocněním, brání tvorbě křečových žil
 • působí jako prevence srdečního infarktu
 • čistí krev
 • snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá jeho stabilizaci
 • redukuje nadváhu, metablizuje tuky a je cennou pomocí v redukčních dietách
 • pomáhá při zachování správné tělesné hmotnosti
 • redukuje celulitis
 • snižuje hladinu krevního cukru, působí jako prevence cukrovky a pomáhá při jejím léčení
 • pomáhá překonávat problémy vyvolané špatnými stravovacími návyky
 • působí proti bolesti a je užívaná při trávících problémech (žaludečních a střevních)
 • díky protizánětlivému působení pomáhá předcházet revmatickým změnám kloubů
 • podporuje léčbu roztroušené sklerózy
 • zpomaluje procesy stárnutí buněk, omlazuje organizmus a pomáhá při uchování zdraví
Je na místě i dodat, že v Peru je Caigua společně s Hercampuri a Sacha Inchi užívána jako „omlazovač” organizmu a k redukci nadváhy a celulitu.
V pěstování této cenné rostliny je Peru na prvním místě, přestože s ohledem na její rostoucí popularitu je v současnosti Caigua pěstována i v jiných částech Jižní i Střední Ameriky.
POUŽITÍ
Kapsle: užívat 4-6 kapslí denně. Celou dávku je možno užít jednorázově – ráno na lačno.
Prášek: 1-3 rovné lžičky prášku denně, nejlépe před jídlem.
UPOZORNĚNÍ:
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Není určeno těhotným a kojícím ženám.
Podle názoru dietologů je Caigua velmi zdravou součástí stravy – nazývají ji cestou ke štíhlé postavě a zdraví bez rizika. Doporučují ji užívat 3 měsíce, udělat 3 týdenní pauzu a eventuálně další 3 měsíce kúru zopakovat.

Příroda je neuvěřitelně bohatou a obrovskou lékárnou, z jejichž darů bychom měli vědomě čerpat. Peruánská Caigua je dalším pokladem - tentokrát mimořádně účinným nástrojem v boji se strašákem naší doby - otylostí a cholesterolem. Je však třeba podtrhnout i její závažnou roli v prevenci různých chorob. A pokud jim chceme účinně předcházet, nesmíme ji opomíjet. 

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
 Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Užitkové rostliny tropů a subtropů, VALÍČEK P. a kol., Academia, Praha, ČR, 2002, ISBN 80-200-0939-6

Používa se při zdravotních problémech:


Cukrovka  /  Cholesterol  /  Krevní oběh  /  Nadváha  /  Trávení, žaludek, střeva  /  BEZLEPKOVÁ DIETA
UNCARIA ČR
Tuto bylinu můžete také objednat a koupit v e-shopu uncaria.cz