HERBÁŘ PERUÁNSKÝCH BYLIN A ROSTLIN
dary And a Amazonie
O kvalitě

JAKOST čili KVALITA

Pojem kvality znamená praktické ocenění dobrého (kvalitního) zboží nebo služby. Dokonce se přeneslo i do ocenění "kvality života". Slovo kvalitní představuje vysokou jakost.
Tak jako jsou suroviny a produkty kvalitní i méně kvalitní (např. boty, oděvy apod.), tak je tomu i v oblasti doplňků stravy, bylin, čajů apod. V případě koupě průmyslového zboží utrpí pouze peněženka. V případě bylin či potravinových doplňků můžeme marně očekávat požadovaný efekt, a co hůře, může utrpět i naše zdraví.

KVALITA a PERUÁNSKÉ BYLINY


   

Na evropském trhu, nevyjímaje ten náš, se v poslední době objevují levné peruánské byliny. Začaly je dovážet a prodávat subjekty, kterým často chybí základní znalosti v oboru. Těží pouze z popularity bylin a vidí v nich možnost snadného výdělku.
Kvalitu, která by měla být prvořadá, pouze deklarují, ale bez jakýchkoli kroků vedoucích k jejímu dosažení či udržení. A to ve svém efektu může přinést nejen Vaše zklamání, ale poškozuje i pověst pokladů peruánské přírody - léčivých bylin. Odborná i morální úroveň dovozců a prodejců je tedy nezbytná.
Tématikou kvality peruánských bylin jsme se zabývali již při našem pobytu v Peru. Byla tématem mnoha našich setkání, ať již na Ministerstvu zemědělství Peru, ve výzkumných a šlechtitelských ústavech, specializovaném zdravotnickém zařízení i na jednáních s našimi dodavateli.

Nejdůležitější částí naší expedice bylo poznávání bylin v jejich přirozeném prostředí i na plantážích.
Seznamovali jsme se s tím, jak rostou v hluboké džungli i ve vysokých polohách And, jak je domorodci suší, skladují, balí i transportují. Během našeho pobytu v Huanuco jsme navštívili také trh s obrovským množstvím druhů bylin. Byl plný barev a vůní, a místním obyvatelům sloužil jako lékárna. Později, v hlavním městě Peru, Limě, jsme se setkali s těmito rostlinami v supermarketech. Byly již průmyslově zpracované a jejich původ a kvalita výchozí suroviny byly anonymní. A právě tam jsme také pochopili závažnost a důležitost kvality.

V ČEM SPOČÍVÁ?


Druhová shodnost - původ rostlinného materiálu je velice důležitý. Některé rostliny mají několik obměn, a ne všechny mají shodné vlastnosti. Například rostlina Uncaria má cca dvacet různých druhů a pouze dva mají léčivé vlastnosti (Uncaria tomentosa - Vilcacora a Uncaria guajanensis). V horách se ale vyskytuje druh, který má toxické účinky na nervovou soustavu. Jen opravdový znalec dokáže správně určit druh byliny.

Proto je velmi důležité znát odbornou úroveň dodavatele jak v Peru, tak i u nás.

Záruční doba - otázka stáří je u sušených bylin obzvlášť významná. Jejich účinky vlivem času a špatného skladování slábnou. Stává se, že někteří peruánští obchodníci nabízejí byliny velmi dlouho skladované, a ani některé "certifikované" laboratoře nejsou výjimkou. Často rozdrcené, jsou nabízeny za nízké ceny. U drcených rostlin se jen těžko určí jejich svěžest, druh a čistota.

Čistota bylin - byliny jsou pěstovány a zpracovávány "manufakturně". Je to velmi časově náročné a pochopitelně i dražší. Při sběru se mohou do bylin přimíchat i nežádoucí příměsi v podobě kamínků, hrudek hlíny, klacíků, ptačích per, vlasů a podobně a také větviček, trávy či částí jiných rostlin. Proto je třeba byliny ručně přebrat.
Někteří peruánští dodavatelé se chtějí vyhnout časově i finančně náročné operaci, jakou je přebírání. Byliny drtí, a to se opět projeví v nižší prodejní ceně.

Jiná problematika se týká dvou nejvíce populárních bylin.

MAKA (maca)

  

Vzhledem k těžkým podmínkám charakteristickým pro výšky nad 4000 m.n.m. (řídký vzduch, chlad a silné větry) je její pěstování náročné. Proto se začala pěstovat v nižších polohách. Je to snadnější, méně náročné a také levnější. Ale rostlina již nemá všechny vlastnosti Maky pěstované ve vyšších polohách. Je často dovážena do Evropy jako levnější produkt, avšak se slabšími účinky. Někteří nepoctiví prodejci v Peru přimíchávají pro zvětšení objemu škrobovou moučku.
Pro lepší stravitelnost se Maka praží. Jsou s tím však spojeny další náklady, a proto lze na našem trhu často nalézt nepraženou. Je světlejší, má více "štiplavou" chuť, a může vyvolat "pálení" a "tíhu" žaludku.
Lidem, kteří mají problémy s trávením, je doporučována Maka gelatinizovaná - náš název - MAKA GELANDINA. Díky speciálnímu procesu úpravy je ještě lépe stravitelná a nevede k nárůstu svalové hmoty. Tato úprava se pochopitelně odráží i ve vyšší ceně.
Námi nabízenou Maku, náš dodavatel pěstuje v nejvyšších polohách And, v jejím přirozeném prostředí.
(Více na www.peruanskamaca.cz).
To nám dovoluje nabídnout Vám nejkvalitnější, čistou Maku.

UNCARIA TOMENTOSA - VILCACORA


je popínavou rostlinou s velkými zdřevnatělými lodyhami. Má mnoho odrůd, ale pouze Uncaria tomentosa a Uncaria guayanensis mají plný obsah potřebných léčivých substancí. S ohledem na velký zájem, který o ní ve světě je, prodávají se v Peru i rostliny podobné (někdy vybavené i certifikáty) avšak bez očekávaných účinků. Aktivní substance se nacházejí ve vnitřní části kůry. Vnější část se loupe a je odpadem. Někdy se však drtí na drobné kousky a pohledově je tento odpad těžko rozeznatelný od pravé vnitřní kůry. Je nabízena jako kvalitní surovina a zákazník je spokojen s cenou. Marně pak ale očekává účinky pravé Vilcacory.
Naše Uncaria tomentosa - VILCACORA ORIGINAL pochází z plantáží uprostřed džungle, přímo ze srdce deštného pralesa. Jako první a do nedávna jediní na českém trhu, ji nabízíme záměrně ve větších kouscích. Předcházíme tím její oxidaci. Lze také určit, o jakou část kůry se jedná. Tato forma je mnohem náročnější na zpracování v našem provozu než drcená Vilcacora. Představuje však záruku pravosti a čerstvého sběru. Totéž se týká i Tahuari.

Srovnávací test odvarů Vilcacory z Uncarie ČR a komerčně prodávaných jiných zdrojů:K TESTU BYLO POUŽITO STEJNÉ MNOŽSTVÍ BYLINY A VODY, A STEJNÁ DOBA VARU !


NAŠE NADSTANDARDNÍ KVALITA
 
 • Dovážíme speciálně vyselektovanou kvalitu
 • Dosažení vysoké jakosti je výsledkem zodpovědného přístupu, kvalitních postupů, průběžného dohledu a s tím spojeného úsilí a nákladů. Stejně tak i její udržení. Nižší cena bývá vždy na úkor některé důležité složky.
 • Kontrola kvality začíná přímým dozorem našimi peruánskými partnery v místech sběru.
 • Dodavatele v Peru máme na odborné, morální a etické úrovni.
 • Dovážíme kvalitní, speciálně vytříděnou surovinu. Byliny jsou vždy z čerstvého sběru a v množství, které postačí na 3-4 měsíce, abychom je měli vždy čerstvé.
 • Na naše přání nejsou drcené, obsahují lístky a také větší části rostlin, abychom je mohli snadněji identifikovat a posoudit jejich kvalitu.
 • Dovážíme je leteckou linkou.
 • První ruční přebírání je v Peru, a v našem provozu jsou pak byliny pečlivě přebírány podruhé, abychom zákazníkům mohli nabídnout jen tu nejlepší jakost. 
 • Samozřejmostí je přísné dodržování všech předpisů a norem týkajících se hygienických podmínek v našem provozu. Nad tím má dohled Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která u nás několikrát ročně provádí kontrolu a odebírá vzorky k laboratornímu vyšetření. Vždy bez nálezu závad.
 • Byliny balíme do obalů typu Doypack s praktickým zipovým uzávěrem, které jsou ve světě populárním obalem potravinových výrobků a které je chrání před vlivem vzduchu (okysličením), světla, vlhkosti, plísněmi či hmyzu. Po odstřižení sváru lze obaly neprodyšně uzavírat. Pouze Maku a produkty z ní balíme do plastových farmaceutických obalů.
 • Byliny takto chráněné si zachovávají déle své účinky, svěžest a vůni.
 • Jsou lépe chráněny jak v našem expedičním skladu, tak i doma u zákazníka.
 • Je to zvlášťě důležité u produktů, které se již dále tepelně neupravují, například Maka. Prášek Maky je citlivý na vlivy zevního prostředí, vlhko, pachy, insekty a podopbně. U výrobků určených k bezprostřednímu užívání přísně dodržujeme hygienická pravidla a balíme pouze do hermeticky uzavřených obalů.

V Peru není problémem koupit byliny levné, ale naopak není jednoduché je nakoupit kvalitní.

Naše společnost se vydala tou těžší, ale poctivou a zodpovědnou cestou.

Vážíme si Vás - našich zákazníků, Vašeho zdraví a vážíme si i sami sebe.

Ve své činnosti se řídíme slovy pátera Edmunda Szeligy, kterými se s námi loučil při našem odletu z Limy: "Pamatujte, že jen z DOBRÉHO se rodí DOBRÉ".

Pro lepší srovnání a objasnění problematiky jakosti uvádíme ilustrační fotografie:

ANONA:

    

FLOR DE ARENA:

   

CHANCA PIEDRA:

  

 
MANAYUPA:

                 

MUŇA - MUŇA:

    
 
TAHUARI:

  

VILCACORA:

   

  
 

CUTI CUTI :
dodavatel Uncaria ČR                     jiní dodavatelé  

     
 

 
  "Poklad Inků" je zárukou kvality, pravosti, čerstvosti a zdravotní nezávadnosti bylin.

  
Nabízíme komplexní kvalitní servis, poradenství a možnost zpracování ucelených kúr jak specialistou - lékařem fytoterapeutem v Peru, tak i lékařské konzultace v Institutu tradiční peruánské medicíny "Zdraví z Peru" v Jablonci nad Nisou.

Zdraví je to nejcennější co máme, proto k jeho podpoře vybírejme to nejkvalitnější.